Czy iPhone się kończy?

Pytanie tylko pozornie jest prowokacyjne. Z punktu widzenia użytkownika, iPhone, po 15 latach, się nie kończy, tylko wchodzi w dorosłość. Dla inwestora liczy się jednak tylko postęp, gdyż bez postępu i innowacji zaczyna się walka ceną. Aż ciarki przechodzą, gdy człowiek pomyśli, że iPhone będzie commodity.

Patrząc na specyfikę iPhone 14 i iPhone 12 naprawdę trudno dopatrzyć się wielkiej różnicy. Systematycznie poprawiana jest jedynie kamera, bo w wyświetlaczu osiągnięto to, co było do osiągnięcia. Potwierdza to zresztą cena: 1000 euro za iPhone 14 i 850 euro za iPhone 12, z taką samą pojemnością. Trudno jednak sobie wyobrazić, by użytkownik dwuletniego iPhone 12 miał potrzebę przesiadki na iPhone 14. Sama kamera reklamowana jest zresztą hasłem, że domowe filmiki wyglądają jak produkcję Hollywood, co sugeruje, że tu też za wiele powietrza nad głową nie ma.

Na początku iPhone miał dwuletni cykl nowego designu, który pasował do cyklu wymiany telefonu co dwa lata. Tak było z 4, 5 i 6. Potem ten cykl wydłużył się do czterech lat. iPhone 7 pożegnał się z gniazdkiem słuchawek, ale poza tym był podobny do iPhone 6. Rewolucyjny był znowu model iPhone X. Późniejsze modele są jedynie jego drobnym udoskonaleniem.

Tak więc doszliśmy do końca czteroletniego cyklu iPhone X — iPhone 14 i pozostaje pytanie co dalej. Czy za rok Apple będzie w stanie przedstawić coś rewolucyjnego, czy też jednak pożegnamy się z czteroletnim cyklem na rzecz cyklu ośmioletniego?

iPhone przez następne lata cały czas będzie generował ogromne zyski, ale trudno się spodziewać, że będzie motorem wzrostu. Pomysłem na biznes może być lepsze wykorzystanie ogromnej bazy urządzeń poprzez usługi dostępu do treści: więcej treści, więcej subskrypcji. Obecnie na świecie jest około 1 200 milionów użytkowników IPhone, i tylko 90 milionów subskrybentów Apple Music. Oznacza to cztero-pięciokrotny potencjał wzrostu, biorąc pod uwagę, że jedna subskrypcja to często cztery osoby.

Mam nadzieję, że chłopaki w Apple też to widzą i rozumieją i mają świadomość, że z IPhone trzeba przesiąść się na nowy the next big thing.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Czy iPhone się kończy?

 1. S&P: Perspektywy zaopatrzenia Polski w energię lepsze niż w innych krajach regionu
  ISBnews – Biznes
  30 wrz 2022, 22:42

  Warszawa, 30.09.2022 (ISBnews) – Perspektywy zaopatrzenia Polski w energię wyglądają lepiej niż u innych krajów regionu, ocenia S&P Global Ratings.
  „Perspektywy zaopatrzenia Polski w energię również wyglądają lepiej niż w innych krajach regionu. Rosyjska ropa, węgiel i gaz stanowiły średnio odpowiednio: 20%, 8% i 7% polskiego (zdominowanego głównie przez węgiel) miksu energetycznego w latach 2016-2020. Jednakże wieloletnie wysiłki władz w celu poprawy infrastruktury energetycznej i zabezpieczenia alternatywnych źródeł dostaw pozwoliły uniknąć niedoborów energii po zawieszeniu importu gazu i węgla z Rosji w kwietniu tego roku” – czytamy w komunikacie.

  Zaprzestanie dostaw gazu z Rosji zostało złagodzone importem gazu z krajów sąsiednich oraz przesyłami przez krajowy terminal skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, wskazała agencja.

  „Obecnie wysokie zdolności magazynowe, jak również oczekiwane oddanie do użytku w październiku-listopadzie 2022 r. gazociągu bałtyckiego łączącego Polskę z morskimi złożami gazu w Norwegii, pomogą zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na gaz w zimie. Pomimo utrzymujących się zagrożeń, przyspieszeniu uległy również rządowe działania mające na celu zastąpienie importu rosyjskiego węgla i ropy naftowej (z której Polska ma zaprzestać korzystać od 2023 r.) dostawami z innych regionów, w tym z Australii i Ameryki Łacińskiej w przypadku węgla oraz Afryki, Bliskiego Wschodu i Kazachstanu w przypadku ropy naftowej” – czytamy dalej.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s