Prognozy na nowy rok – Polska

W zeszłym roku skończyła się w Polsce stracona dekada. Straconą dekadę ilustruje pierwszy wykres indeksu wig20usd. Latem 2007 roku osiągnął on szczyt, wyrysował gigantyczną formację ramię-głowa-ramię, która skłoniła mnie do założenia bloga, a potem spadł w przepaść. Z tej przepaści się nigdy dobrze nie podniósł i przez całą dekadę osuwał się. Minimum osiągnięte zostało w 2016 roku. w 2017 roku indeks wybił się ponad średnią 200-stu tygodniową i linię trendu spadkowego, w zeszłym roku te średnie przetestował od góry. Takie rzeczy nie dzieją się przypadkiem. To koniec straconej dekady.

wpis_105_1

Spadkowa linia trendu stała się wsparciem. Solidnym wsparciem, biorąc pod uwagę otoczenie zewnętrzne. Widzimy to na drugim wykresie, przedstawiającym siłę względną wig20usd wobec S&P500. Na wykresie nie widzimy tego, ale w 2007 roku, zbiegiem okoliczności wig20usd i S&P500 miały taką samą wartość punktową. W 2016 roku, polski indeks miał tylko 20% swojej relatywnej wartości. Wykres rysuje piękną formację podwójnego dna, trwającą 3 lata. Teraz, wyrysował piękną białą świecę. Takie rzeczy nie dzieją się przypadkiem.

wpis_105_2

Stąd moja przepowiednia mówi – Polski rynek będzie dużo silniejszy niż S&P500.

Polska w Europie

Mapka z Eurostatu, przedstawiająca poziom bezrobocia w Europie w regionach świetnie ilustruje pozycję Polski w Europie. Poziom bezrobocia jest bardzo ważnym wskaźnikiem, informującym nas, że podaż umiejętności spotyka się z popytem.

Unemployment_rate_2017.jpg

Na mapce tej widzimy twarde centrum obejmujące południowe Niemcy, Czechy dalej Polskę, Węgry a także Holandię i Belgię. Dobrze wygląda też nie należąca do EU Norwegia i Wielka Brytania. Słabo wygląda bliskie peryferium, czyli Francja, Hiszpania, Włochy, Grecja. Im dalej na południe tym gorzej. Patrząc na tą mapkę, nie ma wątpliwości, gdzie jest centrum Europy, a gdzie peryferia. I nie wszystkim się to podoba. Francji się raczej umiarkowanie podoba.

Jakie jest największe wyzwanie Polski w Europie. Podam to ma małym przykładzie: jak rozumiemy słowo „nacjonalizm”. Ja to słowo rozumiem jako prawo narodów do samostanowienia, czy też inaczej mówiąc prawo każdego narodu (związku etniczno–historycznego) do posiadania własnego państwa. W Niemczech nacjonalizm rozumiany jest gdzieś między postawieniem Państwa na pierwszym miejscu, ponad jednostką, koncepcję podporządkowaniem się jednostki państwu, a podporządkowaniem się innych państw mojemu państwu. Ja to pierwsze nazwałbym bizantynizmem, a to drugie imperializmem. To samo słowo, a zupełnie odmienne, nawet przeciwne, rozumienie.

Tak jest ze wszystkim. Jakiś minister z Holandii, kiedyś wyskoczył z tezą, że Polska uparcie wypiera się swojej kolonialnej przeszłości. On po prostu nie wie, że w czasach kolonialnym Polska była skolonizowana. Kilkakrotnie spotkałem się z sytuacją, gdy musiałem ludziom tłumaczyć, że w Polsce Kościół był w czasach komunizmu prześladowany, a nie częścią aparatu państwowego. Najpierw byli zaskoczeni, a potem dopiero, po skojarzeniu faktów załapywali, że chrześcijaństwo i komunizm nie bardzo idą pod rękę.

Jakie jest więc największe wyzwanie Polski w Europie ? Polska musi opowiedzieć o sobie tak, by nasi europejscy partnerzy Polskę zrozumieli. By mieli szansę zrozumieć. Polska musi opowiedzieć o sobie, ale nie swoim językiem, tylko ich językiem. I nauczyć Francję, Holandię naszego języka, naszej historii.

Jakie są więc prognozy ? Rosnące znaczenie gospodarcze Polski będzie przez silniejszych, ale słabnących partnerów odbierane jako zagrożenie. Polska będzie atakowana na arenie europejskiej, szczególnie przez Francję. W Niemczech te ataki będą ze strony lewicowej prasy, ale nie ze strony rządowej. Jak sobie Polska w tym europejskim przetasowaniu poradzi, pozostaje otwarte.

 

 

 

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Prognozy na nowy rok – Polska

  1. Austria też jest niebieska, poza samym Wiedniem. Węgry są jak najbardziej granatowe, przynajmniej połowa regionów. Przy okazji, ta mapka, regionalna bardziej mi się podoba niż w krajami. Widzimy na niej, że wiele krajów to nie są gospodarcze monolity.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s