Nowa Formuła Bloga

Zastanawiam się, nad nową formułą bloga. To, co jest realistyczne to jeden wpis w miesiącu, plus kilka wpisów w czasie wolnym, typu przerwa świąteczna. Druga spawa to tematyka. Możliwości widzę mniej więcej takie:

 1. tematyka stricte giełdowa, w ważnych technicznie momentach rynku. W momencie wybicia, wyrysowania ważnej figury czy przejścia przez ważną średnią kroczącą.
 2. tematyka makroekonomiczna. Raz na miesiąc można by się przyjrzeć jakiejś konkretnej mierze statystycznej i pokazać ją trochę z perspektywy. Tak z perspektywy czasowej jak i przestrzennej, oraz korelacji z innymi zmiennymi. Każdy z nas ma dużo przyzwyczajonych myśli, a świat się zmienia, i czasem warto zrewidować, czy to co wiemy, cały czas obowiązuje. Oczywiście najważniejszy temat makroekonomiczny tego lata, to czy bezinflacyjny boom może trwać w nieskończoność (dla uproszczenia przyjmując, że inflacja to rentowność 10-cio latek)
 3. przesilenie polityczne. Od wielu lat piszę o 28 letnim cyklu pokoleniowym. Na naszym pokoleniowym zegarze jesteśmy teraz w roku 1990 – w centrum przesilenia politycznego. W Polsce, dla przykładu, polaryzacja na linii wygrani–przegrani transformacji przestała obowiązywać, bo dziś to glazurnik jest wygranym a nie absolwent europeistyki na śmieciówce. Wydaje się, że podział kształtuje się na pytaniu, kto jest suwerenem: polskie społeczeństwo, czy europejska opinia publiczna (czytaj: niemiecka prasa), Przesilenie polityczne jest także w Niemczech i tu wydaje się, że nową linią podziału będą idealiści–pragmatycy. Stare partie tracą poparcie a zyskują tylko zieloni (idealiści, by nie powiedzieć fanatycy) i AfD, czyli teza, że rząd ma być dla „tych, którzy tu już dłużej żyją” a nie dla realizowania wzniosłych idei.
 4. i wreszcie elementarz giełdowy i ekonomiczny. Czytając i prasę i para-prasą trafiam na tezy wołające o pomstę do nieba. Najwięcej niezrozumienia dotyczy kontraktów terminowych i opcji oraz ich związku z realnym przepływem towaru. Ostatnio zdarzyła mi się też zabawna sytuacja. Rozmawiając z jakąś lalą na wysokim stanowisku, ta mówiła mi o rozchwianiu złotówki wobec euro. Są granice absurdu, których przekraczać nie warto. Dlatego zastanawiam się nad prostym elementarzem giełdowym wyjaśniającym podstawowe fakty. Szczególny akcent chciałbym tam położyć na rozróżnieniu związków czysto matematycznych (gdy rośnie rentowność obligacji spada jej cena) od dynamiki rynku (gdy spada rentowność obligacji,  gospodarka zaczyna osuwać się w deflację).

Zwracam się więc do czytelników, który z tematów byłby najbardziej interesujący.

Reklamy

23 uwagi do wpisu “Nowa Formuła Bloga

 1. Witaj. Ja najchętniej widziałbym opcję nr 1. Tylko prosiłbym o spojrzenie czasem i na bananówkę bo stracona dekada chyba minęła i tu moim zdaniem będzię można po ubijaniu 400 zająć na długo długą pozycję. Dziękuję i pozdrawiam.

  Polubienie

 2. A ja najchętniej bym widział 1 i 2. Jeśli chodzi o 4 to wydaje mi się że przeciętny czytelnik bloga jest wystarczająco ogarnięty w temacie, a ktoś kto takiej rzetelnej wiedzy potrzebuje nie koniecznie tutaj trafi.

  Polubienie

 3. Zawsze z niecierpliwością oczekuję na nowy wpis. Jeśli muszę wybrać, to tematy 1 i 3 byłyby dla mnie najbardziej interesujące. Chociaż 3 też mógłby się znaleźć od czasu do czasu.
  Pozdrawiam.

  Polubienie

 4. Ja głosuje na 1 i 2, przy czym dwójka to długie cycle i możesz nie mieć tematu co miesiąc, wtedy można robić krótki update z szerszym jeszcze kontraktem czyli elementami trójki

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s