Wykresy a rozpad strefy Euro

Wszystko wskazuje na to, że w Niemczech upadnie rząd Angeli Merkel. Upadek tego rządu to znacznie więcej niż wymiana premiera i nowe wybory. To przetasowanie na polityczniej mapie Europy i co najważniejsze upadek koncepcji  Braku Alternatywy.

Za czasów Merkel partie chadeckie, drobnymi kroczkami, przeszły na pozycje, jeszcze dekadę temu, uznawane za skrajnie lewicowe. Sztandarowym przykładem jest małżeństwo dla wszystkich czy otwarcie granic. Obecnie jednak odczucia przedstawicieli społeczeństwa  – mediów – rozjechały się z rzeczywistymi odczuciami społeczeństwa. Ludzie chcą, by imigranci z odrzuconym wnioskiem o azyl byli wydalani, by obcokrajowcy z zakazem wjazdu, byli na granicy zawracani. Media forsują zupełnie przeciwne żądania. W Niemczech następuje jednak proces emancypacji społeczeństwa spod paternalizmu mediów. Ten proces w Polsce czy w USA zaszedł już kilka lat temu, głównie dlatego, że w tych krajach media są słabsze i nigdy nie były tak hermetyczne jak w Niemczech.

Po rozpadzie Unii CDU i CSU przestanie być możliwe bycie lewicowym ekstremistą i udawaniem chadeka. Trzeba się będzie opowiedzieć. I będzie to dotyczyć wszystkich partii chadeckich i niby-chadeckich w EU. W Polsce tu akurat problemu nie będzie, od dłuższego czasu polaryzacja jest na linii Staroświecka – Nowoczesna.

Moda na bolesne zakończenie, zamiast bólu bez zakończenia, może okazać się zaraźliwa. Włochy są kompletnie niekompatybilne ze strefą Euro. W następnym wpisie będzie trochę więcej moich obserwacji wakacyjnych o podejściu Włochów do pieniądza. Nikt nie miał jednak odwagi powiedzieć: skoro Euro nam nie służy, to może je porzućmy. Teraz się to zmienia, a głębsze przetasowanie w Niemczech i całej UE może być dodatkową zachętą, by i ten problem rozwiązać.

Tutaj dochodzimy do clou problemu. Jak nadchodzący rozpad strefy Euro będzie widoczny w wykresach ? Na co lepiej patrzyć, na wykresy, czy na nastroje społeczne rozchodzące się się całkowicie z linią polityczną rządów ?

By nie było nieporozumień, rozpad strefy Euro uważam cały czas za zjawisko mało prawdopodobne, ale już nie jako zjawisko całkiem nieprawdopodobne czy niemożliwe. Jest to możliwość, którą w perspektywie kilku lat trzeba brać pod uwagę.

 

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Wykresy a rozpad strefy Euro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s