Ostatnie dni Kanclerz Merkel

W Niemczech zaognia się konflikt, który z dużym prawdopodobieństwem skończy się nowymi wyborami. By mechanikę tego konfliktu lepiej zrozumieć, trzeba najpierw zapoznać się z pewnymi, nieoczywistymi w Polsce faktami.

Po pierwsze, Niemiecka Unia to dwie partie: CSU, która jest tylko w Bawarii i CDU, która jest wszędzie poza Bawarią. Razem tworzą, od zawsze, do 70 lat koalicję.

Po drugie, w Niemczech dużą suwerenność mają landy i ich parlamenty. W Bawarii od zawsze rządzi samodzielnie CSU. Wybory w landach są w każdym miejscu w innym czasie, w Bawarii będą na jesieni.

Pod przywództwem Angeli Merkel, CDU zmieniło się drobnymi kroczkami z partii chadeckiej w partię lewicowo-liberalną, niewiele różniącą się od Zielonych. CSU pozostało partią chadecką. Bawarczycy są dumni z bycia Bawarczykami i z tego, że ich land nie ma zadłużenia, za co jest karany niemieckim janosikowym.

Ta rozbieżność między partiami stała się bardzo widoczna podczas kryzysu uchodźców i kontrolverlust (utraty kontroli). Seehofer (obecnie minister spraw wewnętrznych) uważa z przekonania i z tego, czego oczekują wyborcy, zatrzymania nielegalnej imigracji – zamknięcia granic.  Niestety, dopóki CSU jest młodszą siostrą CDU, nic nie może zrobić. W tym tygodniu jednak postawił sprawę na ostrzu noża – mamy plan z 63 punktami i nie zrezygnujemy z żadnego punktu.

Co może zrobić Seehofer ?

CSU może oddzielić się od CDU, czyli wypowiedzieć koalicję i zacząć budować struktury również poza Bawarią. W odpowiedzi, CDU weszłaby do Bawarii. Seehofer planował to już zrobić w 2016 roku, ale zrezygnował z jednego powodu – spowodowałoby to utratę władzy w Bawarii. A dla CSU Bawaria jest ważniejsza niż Niemcy.

Teraz, sytuacja wygląda tak, że w Bawarii jest bardzo silna AfD i wszystko wskazuje na to, że CSU i tak straci samodzielną władzę w Bawarii. Ludzie widzą to następująco – Seehofer od 2015 roku dobrze mówi, ale nic nie zrobił, czyli nas zwodzi. Jeżeli Seehofer nie przepchnie planu, to nie ma po co być w koalicji – bo straci władzę w landzie. Jeżeli CSU będzie samodzielną partią z normalnym chadeckim programem, to zje AfD w trzy minuty – ludzie nie głosują na AfD dlatego, że jest fajna, tylko dlatego, że Merkel jest szalona.

Co może zrobić Merkel ?

Merkel wie, że Seehofer musi i że raczej nie blefuje. Może sprawę postawić na swoim, ale to oznacza ryzyko wypowiedzenie koalicji i nowe wybory. Może przystać na plan CSU, ale to będzie oznaczało uznanie działań z lat 2015 za błąd. Będzie to demonstracja słabości. Merkel zawsze była silna tym, że jest silna, a poza siłą, jest osobą bez substancji. Okazanie słabości będzie rysą na teflonie i może się skończyć niedługim zrzuceniem jest przez młodych gniewnych.

Jak oceniam prawdopodobieństo ?

  1. Odrzucenie Planu Seehofera bez wyjścia CSU z koalicji – 10 %
  2. Odrzucenie Planu Seehofera i wyjście CSU z koalicji – 50 %
  3. Przyjęcie planu, bez konsekwencji – 20%
  4. Przyjęcie planu połączone z wywróceniem Merkel za kilka miesięcy – 20%

 

Z tych czterech scenariuszy wyszło mi, że na 70% era Merkel dobiega końca. Osobiście uważam, że najlepszy byłby scenariusz 2. Z CSU powstała by Niemiecka partia chadecka, coś jak CDU/CSU ery Kohla. Ta partia byłaby też naturalnym koalicjantem PiS-u. Orban jest zresztą stałym gościem na zjazdach CSU.

Z fragmentów CDU, resztkach po SPD i z Zielonych powstałaby zaś Nowa Lewica. Coś, co byłoby naturalnym koalicjantem Macrona.

Mi jest oczywiście bliżej do chadeków i cieszyłbym się, gdyby taka partia powstała. Co ważniejsze, powstałaby scena polityczna, w której partie są spójne ideologicznie.

Cała scena wyglądała by wtedy tak

  • Die Linke – lewica terenów zdeindustrializowanych, ludzi bez perspektyw
  • Nowa Lewica – lewica wielkomiejska, korporacji,  urzędników i nauczycieli
  • CSU – prawica bardziej związana z małymi miastami i prywatnymi firmami
  • FDP – wielkomiejscy liberałowie
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s