Jakie krawaty …

Polska jak lew broni swojej historycznej roli Męczennika Narodów. Dochodzimy tu jednak do paradoksu. Jeżeli Polska chce być wierna swojej tradycji męczeństwa, to granie tej roli oznacza przyjęcie na siebie winy za wszelakie zbrodnie II Wojny Światowej. Na tym polega to męczeństwo dzisiaj – bycie męczennikiem oznacza uznanie się za sprawcę.

Jeżeli jednak Polska chce chronić swoją tradycję męczeństwa, to musi jej jak lew bronić – sprzeniewierzając się tym samym samej istocie owej tradycji. By być uznanym za męczennika, trzeba teraz być sprawcą. Jak się nie obrócić, to siedzenia zawsze z tyłu.

Według mnie wyjściem jest ucieczka w przód: Zrobiliśmy to, by bronić naszych interesów, i gdy będzie trzeba, nie będziemy mieli strachu, by zrobić to ponownie. Wiec uważajcie.

Reklamy

5 uwag do wpisu “Jakie krawaty …

  1. Przyjęcie na siebie winy to podpisanie weksla na jakieś 200 mld zł realizującego odszkodowanie za współudział (szacunkowa kwota roszczeń organizacji żydowskich). Całe to zamieszanie to moim zdaniem kolejna odsłona walki o te pieniądze, a kłopotliwa ustawa o IPN to odpowiedź na ustawę amerykańską o wsparciu USA dla roszczeń (https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/reprywatyzacja-zwrot-majatku-holokaust,39,0,2396199.html). Obawiam się jednak, że z racji swojej słabej pozycji wyjściowej Polska faktycznie tę kwotę i tak zapłaci – po czym będziemy mogli już spokojnie twierdzić że Polacy to ofiary a nie sprawcy. Czyli faktycznie jak się nie obrócić to tył z przodu…

    Polubienie

  2. Tu nie chodzi o konsekwencję w pełnieniu jakiejś roli tylko o to, że sprawcy płacą odszkodowania. Poszkodowanych było miliony, życie ludzkie jest bezcenne, więc sumy będą bajońskie. O sprawie restytucji mienia pozostawionego bezpotomnie już pisałem.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s