Mała Orkiestra i Wielki Dział Gospodarki

Służba zdrowia jest największym działem gospodarki i drugim co do wielkości wydatkiem państwa. Udział służby zdrowia w PKB przedstawia pierwszy wykres. Widzimy, że w Polsce te wydatki są dość niskie, na poziomie 6.4% PKB. Średnia OECD to prawie 9% a państwa rozwinięte mają około 10%. Najwięcej ma USA, pond 16%, jednak z mizernym skutkiem.

wpis_51_1

Możemy się spodziewać, że w najbliższych latach Polska będzie zwiększała udział służby zdrowia w PKB do poziomu 9-10%. Oznacza to zwiększenie wydatków o około 50 mld zł rocznie. Dwa razy tyle, co program 500+.

Rozmiar służby zdrowia jest porównywalny z rozmiarem budownictwa.  Wszystko co widzimy – drogi, domy i budynki to mniej-więcej suma wydatków na budownictwo przez ostatnie 30 lat. Na służbę zdrowia w tym czasie, w krajach rozwiniętych, wydaliśmy więcej. Patrząc z innej strony – na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne wydaję w zasadzie tyle samo, co na dom. Na sporawy dom.

Jeżeli ktoś skacze na scenie i myśli, że w ten sposób zmieni ten biznes , ten biznes na 100 mld zł, to albo jest błaznem, albo głupkiem albo sabotażystą. Tak też z biegiem lat zmieniała się moja opinia o WOŚP. Coraz bardziej uważam, że sabotuje ona możliwość jakiejkolwiek racjonalnej dyskusji. Jakże niezbędnej dyskusji, jak te pieniądze wydać – czy przeznaczyć je na badania, czy na gotowe leki ? Czy wybudować wydział aparatury medycznej i kształcić inżynierów, czy kupić coś od Siemensa albo GE ?

Ktoś mi zarzuci, a co ty sam zrobiłeś ? Ja akurat swoje coś tam zrobiłem. Nie zrobiłem urządzenia do ratowania życia, ale system do zarządzania danymi genetycznym. Spotkałem ostatnio znajomego z instytutu i mówił, że ten system, już 5-cio letni, ma się dobrze i działa. Lepiej coś zrobić własnymi rękami, niż zrobić zrzutkę, by kupić coś od Siemensa. To nie Owsiak ratuje życie – życie ratują inżynierowie, i ludzie, którzy ich wykształcili.

 

Reklamy

7 uwag do wpisu “Mała Orkiestra i Wielki Dział Gospodarki

 1. Gdyby Owsiak starał się być neutralny politycznie, to pewnie dalej by w spokoju zbierał kasę na sprzęt medyczny i przy okazji dorabiał do Woodstocku. Niestety Owsiak postanowił dodatkowo robić za gwiazdę w polityce i wielkie granie zaczyna robić się niestrawne….

  Polubienie

 2. Przepraszam, ale dla mnie to co piszesz to kompletny bullshit (tym razem), problem systemowy podsumowujesz jednym wykresem, podczas gdy moim zdaniem jest on dużo szerszy, zasługuje pewnie na porządne opracowanie, ja zetknalem się ostatnio często z instytucjami osobiście i niestety muszę powiedzieć że za wszystkim stoją ludzie, i ten czynnik moim zdaniem w służbie zdrowia jest bardzo istotny, trochę blache porównanie ale klient banku jak będzie źle potraktowany to napisze do knf i będzie miał reakcję, konsekwencja nawet gdyby nie napisał to parę złotych mniej w portfelu, klient służby zdrowia nie napisze i zostanie np kontuzja na całe życie, a wszystko to decyzje ludzkie, nie ustandaryzowane procesy….zreszta tak jak piszę powyżej zasługuje to na porządną analizę,
  Co do WOŚP, ten zakupiony sprzęt na prawdę ratuje życie ludzkie, ja mialem dwie córki ratowane w inkubatorach z naklejkami WOŚP, zresztą było dużo więcej sprzętu z tymi naklejkami,
  Cenie bardzo Twoje artykuły o rynkach finansowych ale proszę nie próbuj podsumowywac 25 lat pracy na pol strony, nie pisz o rzeczach na których się nie znasz, tak kształtują się fałszywe opinie w blogosferze. Zastanów się czy naprawdę dotykasz sedna.

  Polubienie

  1. To czy ktoś daje na Orkiestrę jego sprawa. Irytuje mnie jednak stawianie jej w roli zbawcy systemu. To jest kropla w morzu. Bardzo dobrze, że kupili ten cały sprzęt i pomaga on ludziom. Jednak twierdzenie, że gdyby go WOŚP nie kupił to by do nie było jest irracjonalne.
   Jeśli szpital potrzebuje 25 inkubatorów to tyle by kupił tylko kosztem innych inwestycji, zgodnie z jakimś planem uwzględniającym finanse. Innymi słowy WOŚP i jego darczyńcy chcą pomagać niech pomagają, ale problem jest systemowego marnotrawstwa i Autor ma tutaj rację, że P.Owsiak nic nie pomorze.

   Polubienie

   1. Otóż – jest racjonalne. WOŚP działa jak Fundusze Unijne; pomijalne w skali budżetu (WOŚP przez 25 lat ledwo przekroczyła wydatki sądowe NFZ czy 1% ich budżetu!) natomiast w odróżnieniu od wrzucanej do wora składki są NIEREALOKOWALNE (i w dodatku nie podlegają ustawie o zamówieniach publicznych)
    – dzięki temu widać w ogóle jakieś efekty.
    Patologią jest fakt, że społeczeństwo tego nie widzi i brnie w mentalność festynową.

    Polubienie

 3. Panie Daniel autor wyraził swoją opinię, której (jak sądzę) nie zrozumiałeś;

  „Tak też z biegiem lat zmieniała się moja opinia o WOŚP. Coraz bardziej uważam, że sabotuje ona możliwość jakiejkolwiek racjonalnej dyskusji. Jakże niezbędnej dyskusji, jak te pieniądze wydać – czy przeznaczyć je na badania, czy na gotowe leki ? Czy wybudować wydział aparatury medycznej i kształcić inżynierów, czy kupić coś od Siemensa albo GE ?”

  Konkluzja jest taka, że najwyższy czas pożegnać się z mitem, sprawa jest prosta jeżeli coś nie działa to należy to zmienić. „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” – Albert Einstein. System jest chory i pojedyncze akcje/zakupy nic nie zmienią, obecnie ludzie umierają w kolejkach do lekarzy!

  O WOŚP i Jurku było wiele powiedziane i napisane, więc nie ma sensu tego powtarzać. Jednak znamienny jest fakt jak bardzo Jerzy robi się nerwowy, kiedy ktokolwiek zadaje mu niewygodne/niedozwolone pytania.

  W każdym razie największą hipokryzja wykazali się (jak zwykle) politycy, którzy próbowali budować na tym „pi-AR”. Zamiast wywiązywać się ze sowich zobowiązań gorliwie brali udział w tym przedstawieniu. Tylko żeby pomagać nie potrzeba się błaźnić przed kamerami czy robić show. Przykładowo taki Caritas nie dba o rozgłos, istnieje od XIX wieku, przetrwał pomimo wojny i komunizmu i nawet bez wliczania wartości darów rzeczowych, pozyskuje wielokrotnie większe środki od WOŚP.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s