Media w niemczech – przełożenie wajchy ?

Od wizyty Trumpa w Polsce czy spotkania G20, w niemieckiej prasie obserwuję coś jakby przełożenie wajchy.

Lewicowy ekstremizm

Do tej pory lewicowy ekstremizm był banalizowany. Obowiązywała narracja – „lewica” i „przemoc” to słowa wzajemnie się wykluczające. Teraz nie tylko nie ma bagatelizowania, ale też są pytania, jak bardzo można być na lewo zanim się wpadnie w ekstremizm, czy Die Linke to już część „czarnego bloku” czy jeszcze nie. Lewica musi się tłumaczyć, że nie jest faszyzmem. Tak jak do tej pory każdy kto był konserwatywny musiał udowadniać, że nie jest wielbłądem, tak teraz zaczyna się podobny proceder wobec lewej strony.

Cisza w sprawie Polskiej reformy sądów

Tutaj spodziewałem się konkretnego szit-stormu, a panuje cisza. Reforma sądownictwa to przejechanie Niemcom po wszystkich odciskach. Po pierwsze, dla Niemców prawo i praworządność, to najwyższa wartość. Po drugie Niemcy nie są w stanie zrozumieć że elita (w sensie aparat administracyjny państwa) jest przegniły, czy, że jest po prostu mafią, W niemieckim świecie elita to najuczciwsi i najinteligentniejsi. Po trzecie, Niemcy nie są w stanie zaakceptować radykalnych zmian.

Z gazet głównego nurtu, temat upolitycznienia Sądów i SN była na dole strony. Przy czym jedna gazeta powiedziała, że reforma jest kontrowersyjna, ale w sumie przybliża system polski do niemieckiego. Druga napisała o czerwonej linii podkreślając jednak, że jest to nic więcej niż cytat z „Rzepy”.

Ciekawie przedstawił to publiczne radio: „W Polsce narodowo-konserwatywny Sejm przegłosował kontrowersyjną ustawę o reformie SN. Opozycja i niektóre organy UE są przeciwne”. Sucha informacja bez umorlaniającej oceny, bez nazywania PiS populistami, bez protekcjonalnego tonu.

Jeżeli strategią opozycji totalnej jest „ulica i zagranica”, to zagranica odpadła.

Posypanie głowy popiołem

W praise ukazały się też kilka ciekawych artykułów o roli prasy i wolności słowa. Jeden o tym, że z tą tolerancją i wolnością słowa to w Niemczech krucho. Dopóki ktoś mówi to, co należy mówić, to jest tolerowany. Gdy ktoś jednak odważy się mówi coś, czego mówić nie wolno – np. że według statystyk, wśród imigrantów chińskich, 90% dzieci ma maturę, a w śród Tureckich tylko 16% – to jest wykluczony, zakrzyczany i nie obowiązują wobec niego nawet zasady kultury osobistej, Tekst przyozdobiony był przedstawionym niżej obrazkiem. (wolne tłumaczenia – Stul pysk).

Talkshow-Guenther-Jauch

Inny tekst przedstawił badanie profesorów z trzech uniwersytetów, że podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku prasa zawiodła. Zamiast krytycznego żurnalizmu mieliśmy maszynkę propagadny topiącej problemy w eufemizmach.

Swoją drogą zastanawiam się, dlaczego fakt, że dzieci z imigracyjnych rodzin chińskich zdają maturę, a z tureckich nie, tak bardzo drażni lewicę. Być może chodzi o to, że te dwie grupy są przemielone przez ten sam aparat szkolno–administracyjny, a wynik zależy od czegoś zupełnie innego – kultury i tradycji rodzinnych. Być może lewica nie jest w stanie zaakceptować, że maszyna administracyjna ma w rzeczywistości tak umiarkowany wpływ na ukształtowanie człowieka. Że człowiek jednak nie jest tabula rasa, którą można dowolnie zapisać.

 

Podsumowanie

Trump wygłosił w Polsce program konserwatywnej kontrrewolucji. Dość otwarcie pogroził paluszkiem, że jak komuś nie odpowiada, to USA może przenieść wojska w Niemiec do Polski. Według mnie to właśnie spowodowało przestawienie wajchy. Niemcy mogą albo iść własną drogą, albo być najlepszym uczniem w głównym nurcie. Raczej zaakceptują zmianę głównego nurtu i wybiorą to drugie.

Niemiecki rząd zaakceptował chyba też, że Polska z protektoratu niemieckiego przechodzi na amerykański. Wygląda na to, że zaczyna się proces emancypacji Polski na arenie międzynarodowej i w ramach struktur UE.

Zastrzeżenie

W Polsce często stosowany jest numer: pojawia się cytat z Sueddeutsche Zeitung z tytulem – „niemiecka prasa pisze”. To jest lipa. SZ to nie jest „niemiecka prasa”, to nie jest to główny nurt. SZ jest gazetą w jakimś sensie niszową. W Bawarii, konserwatywne CSU ma ponad 60% poparcia, a SZ z Monachium jest taką bezsilną opozycją, coś jak teraz GW.

 

 

Reklamy

5 uwag do wpisu “Media w niemczech – przełożenie wajchy ?

 1. Ciekawy artykuł. Skąd mozna dowiedzieć się, jakie gazety w Niemczech (ale tez w innych krajach EU + USA) są w glownym nurcie i jaką orientację polityczną lub partię polityczną reprezentują?

  Polubienie

 2. co to jest cykl pokoleniowy to pewnie wiesz, wchodzimy w bardzo niebezpieczny okres 14-20 wrzesnia na zachodnią białoruś przyjeżdza 4162 wagony z ciężkim sprzętem z rosji prawdopodobnie ok 90=100tys wojska, na Bałtyk w tym samym czasie przypływa cała śmietanka rosyjskiej floty-nie mam wątpliwości że to co się obecnie w Polsce dzieje to przygotowanie pod polski majdan i ew interwencje wojskową ze wschodu, rosjanie rozstawiają figury na szachownicy a my jak zwykle się kłócimy- za dwa miesiące będzie za późno na refleksje

  Polubienie

 3. Też czytam regularnie niemiecka prasę i zgadzam się co do oceny sytuacji politycznej w Polsce przez niemieckie media. Jednak trudno mi się zgodzić ze stwierdzeniem, że Niemcy „odpuścili” sobie Polskę. Obecny system prawno-gospodarczy w Polsce bardzo sprzyja niemieckiej gospodarce. Próba wyzwolenia się z zależności gospodarczej od Niemiec spowoduje silną reakcję niemiecką wspartą przez wiele polskich ośrodków, osobistości etc. Jesteśmy ,niestety, zbyt słabi na podmiotowość gospodarczą, zwłaszcza że wielu ludziom w Polsce taka sytuacja odpowiada i będą wspierać naszych sąsiadów. Jesteśmy przewidziany jako podwykonawcy prostych towarów, dostarczyciele surowców i pracowników.

  Polubienie

 4. A ja mam wrażenie, że niemccy politycy i gazety lepiej rozumieją nastroje w Polsce niż polska opozycja i wiedzą, że wszelka krytyka ze strony Niemiec odniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Zdają sobie sprawę, że ostre wypowiedzi ze strony Angeli i niemieckich publicystów to paliwo dla Jarka.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s