Czy PiS jest prawicą ?

Przez ostatnie pokolenie, neo-liberalizm i prawica były niemalże synonimami. Obecnie jednak, ten sam neo-liberalizm jest przejmowany przez nowe partie pozycjonujące się raczej jako lewicowe. Z drugiej strony, partie prawicowe, jak krajowy PiS, ten neo-liberalizm otwarcie kontestują.

Co jest fundamentem prawicowości ?

Fundamentem prawicowości jest wiara w tkankę społeczną z złożoną z rodziny, kuzynostwa i lokalnej społeczności, gdyż naturalnie, czy lepiej mówiąc pierwotnie, ludzie żyli w takiej właśnie strukturze. Pra-historycznie, pierwsze skrzypce grane były albo przez kuzynostwo/klan albo przez społeczność lokalną. Emancypacja rodziny nastąpiła tylko w niektórych cywilizacjach i już w czasach historycznych. Jeżeli ludzie przez tyle pokoleń żyli w takich strukturach, to potrzeba bycia i bycia poważanym w strukturze lokalnej jest głęboko wpisana w naturę człowieka. Uznanie tych naturalnych pragnień to właśnie fundament prawicowości.

Lewicowością jest wiara w alternatywne rozwiązania – indywidualizm oraz kolektywizm. Zauważmy od razu, że indywidualizm i kolektywizm nie są od razu aż takimi przeciwieństwami jak je przedstawiano w czasach Zimnej Wojny. Są jak dwie splątane ręce. Podstawą indywidualizmu jest siatka bezpieczeństwa – system emerytalny, opiekuńczy i edukacyjny – zagwarantowana przez kolektyw. Czy te usługi kolektywne są realizowane przez rynek czy państwo, ma znaczenie drugorzędne. Podobnie, podstawą kolektywizmu, dopóki dzieci rodzą się jeszcze w rodzinach, a nie w fabrykach, jest wyindywidualizowanie jednostek z rodziny, by przyłączyć je do kolektywu.

Prawica i gospodarka

Przykładowo, rozbudowany system socjalny uważany jest za znak rozpoznawczy lewicowości. Jest w tym głębsza logika – system ten umożliwia wyemancypowanie się jednostki ze struktury rodzinnej czy klanowej. Zauważmy jednak, że gdy ten system jednoznacznie wspiera rodzinę, jak program 500+, to trudno go nazwać lewicowym. Lewicę do furii doprowadziło właśnie to, że ten program kierowany jest do rodzin a nie do samotnych matek. Widzimy więc, że system socjalny nie jest sam w sobie ani prawicowy ani lewicowy – wszystko zależy od tego, jak wpływa on na tkankę społeczną. Dokładniej oddając ostatnie wydarzenia – prawica skradła lewicy jej podstawowy instrument.

Kolejny przykład to industrializacjia. Gdy budowa fabryk wyrwała ludzi z małych rodzinnych warsztacików i zagnała do blokowisk, było to wielkim programem kolektywizmu. Warto przy tym wspomnieć, że odbyło się to w czasach, gdy tradycyjna tkanka społeczna nie była w stanie zaakomodować zmian technologicznych i demograficznych. Wielka wędrówka ze wsi do miasta była koniecznością dziejową. Prawica była wtedy przeciw. Teraz, gdy okazuje się, że przemysł, dając stabilne zatrudnienie umożliwia formowanie się trwałej tkanki społecznej, prawica się z uprzemysłowieniem przeprosiła.

Lewica zawsze może wejść w taktyczną koalicję w Rynkiem, akcentując indywidualizm lub z Państwem, akcentując kolektywizm. Również prawica może wjeść w taktyczną koalicję w Rynkiem, gdy ten rynek zdominowany jest przez rodzinne czy lokalne firmy, lub z Państwem, gdy Rynek staje się walką korporacji zatrudniającej armie ludzi.

Obecnie wszystko wygląda na no, że Rynek, zdominowany przez korporacje, i Państwo, zdominowane przez ponad-narodowe struktury, wpadli sobie w ramiona z ideami lewicy. Powstał w ten sposób nowy prąd ideologiczny kolektywizmu-indywidualizmu. Brzmi dziwnie, ale tak samo było z trendem konserwatywno-liberalnycm – to też było połączenie ognia z wodą. Taką nowoczesną lewicę zbudował we Francji Macron, a w Polsce nie udało się to .Nowoczesnej. Według mnie, przed wyborami powstanie jakaś „Nowocześniejsza” i to ona zagospodaruje elektorat PO i Nowoczesnej.

Z drugiej strony kształtuje się prawica zepchnięta do narożnika „populizmu”. Ta nowa prawica nie ma jeszcze swojej ładnej nazwy, ale akcentowane wartości to rodzina, folklor, który przestaje być obelgą, retro-warzywa i rzemieślnicze piwo. Wydaje się też, że bardziej akcentowany będzie postęp techniczny, w odróżnieniu od lewicowego postępu organizacyjnego.

Dla wyjaśnienia – jake są moje poglądy

Swiat się zmienia i zmieniać się będzie. Zmieniać się będzie technologia, społeczeństwo i klimat. Musimy to zaakceptować, a nawet twórczo wykorzystać. W tym postępie,  musimy  jednak głębokie zmiany wprowadzać z rozwagą, by nie wylać dziecka z kąpielą, by nie zignorować fundamentalnych i głęboko ukrytych potrzeb człowieka. W skrócie – blisko mi do lekkiego konserwatyzmu – ostrożności w głębokich zmianach, ale bardzo daleko mi do tradycjonalizmu – walki o to, by było tak jak było. Dodam też, że zaliczam się do młodego pokolenia i walka ze zmianami klimatu to dla mnie przejaw twardego konserwatyzmu a nie powiew nowoczesności.

Co to ma wspólnego z giełdą ?

Podstawowym ograniczeniem prowadzenia dużego biznesu przez ostatnie lata jest ochrona środowiska, a szczególnie ograniczenia emisji CO2. Teraz następuje pokoleniowe przetasowanie i wcale nie wiadomo, co będzie dobrem szczególnie chronionym. Może być i tak, że to właśnie lokalne społeczności będą tym dobrem. Może być tak, że cały sektor fast-food, włączając różne Unilevery, będzie passe. Jak będzie nie wiemy, ale już teraz musimy o tym zacząć myśleć, by nie obudzić się z ręką w pustej kieszeni.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Czy PiS jest prawicą ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s